Pro zvýšení akumulace tepla v krbu a tím i zvýšení konfortu vytápění Vám můžeme navrhnout a vyrobit akumulační box - přesně na míru dle potřeb i prostorových možností. Zabráníme tak nepříjemnému přetápění.
Začněme trochou teorie: Je mi líto, ale je to nutné, abychom osvětlili význam akumulace krbu či krbových kamen v moderním, dobře zaizolovaném rodinném domě: Spálením 1 kg suchého dřeva uvolníme z kamen či krbu do místnosti, kterou tento spotřebič vytápí, cca 3 kWh tepelné energie. Pokud nám tento 1 kg dřeva bude hořet hodinu, bude tuto hodinu vydávat výkon 3 kW. Pro představu - 1 kg suchého dřeva je JEDNO MALÉ KULATÉ POLÍNKO o délce 30 cm a průměru cca 8-9 cm. I když jej štípneme napůl, je jasné, že to je asi tak to nejmenší množství dřeva, které nám ještě udrží hořící oheň. Pro nás je nejdůležitější to, že při kontinuálním spalovaní kusového dřeva je nejmenší reálně dosažitelný výkon krbu či kamen 2,5-3 kW. Nelze déle udržet výkon ještě menší - buď uzavřeme přívod spalovacího vzduchu natolik, že dřevo bude jenom doutnat a začerníme totálně sklo, nebo bychom museli přikládat co 10 minut opravdu maličké polínko, nebo nám oheň vyhasne úplně. Tyto cca 3 kW tepelného výkonu ovšem přibližně odpovídají celkové spotřebě moderního, dobře izolovaného rodinného domu na vytápění za mírného zimního dne s teplotou kolem nuly. Potřeba tepla na vytápění např. obývacího pokoje, kde bývá krb či krbová kamna většinou umístěn, je pak cca třetinová - řekněme max 1 kW. A máme tu problém - běžně potřebujeme pouze cca 1/3 výkonu, který krb může nejméně vydávat - jak jsme si řekli výše, na ještě menší výkon klasický krb na kontinuální spalování kusového dřeva reálně provozovat prostě nelze. Něco přebytečné tepelné energie se naakumuluje do stěn a podlahy, něco vyvětráme do vedlejších místností, může nám i hodně pomoci nucené větrání s rekuperací.
Nebo můžeme přebytek tepla někam cíleně naakumulovat. Jedním z řešení je výstavba akumulační krbové obestavby. Problém je, že taková akumulační krbová obestavba, pokud má být opravdu funkční, má podstatně vyšší hmotnost, je proto dražší a musí mít určité minimální vnější rozměry, aby dokázala naakumulované teplo také svým povrchem následně vyzářit - takže zabere více prostoru. Nemluvě o tom, že je třeba použít i dražší krbovou vložku určenou pro akumulační provoz, která je konstrukčně upravená k provozu při vyšších teplotách, které v akumulační obestavbě panují - pro představu - bavíme se o teplotách klidně převyšujících 400 st. C! Výrobci krbových kamen a krbů na tento problém zareagovali možností zvýšení akumulačních vlastností svých výrobků - krbová kamna se např. dodávají i ve variantě s akumulačním pláštěm, krbové vložky je možné opatřit různými akumulačními sadami od výrobců - buď nahoru, na kouřovod, nebo na boky. Zvýšení akumulační schopnosti kamen či krbu totiž velmi zvýší komfort při jejich užívání v moderním, dobře zaizolovaném domě - prostor se tak snadno nepřetopí a po vyhasnutí ohně zas naakumulované teplo zajistí příjemné temperování ještě po dobu několika hodin po dohoření ohně. Pro umístění akumulačních prstenců nahoru na kouřovod ovšem často nebývá dostatečné místo nad krbovou vložkou - pokud ji neumístíme hodně nízko, což je nehezké i nepraktické - připravíme se o příjemný pohled do plamenů v optimální výšce a budeme se hrbit při přikládání. Navíc, celková hmotnost těchto prstenců jen málokdy může být nad cca 100-120 kg. Akumulační sady na boky pak také nebývají příliš masivní - jedna mívá cca 50 kg a běžně lze osadit pouze 1-2 sady.
Abychom tento problém vyřešili, začali jsme vyrábět a dodávat akumulační bloky řešené na zakázku. Cílem bylo získat co největší akumulační schopnost u teplovzdušné krbové obestavby, bez nutnosti nějak zvětšovat její rozměry (nebo jen nepatrně, max o 10-15 cm v jednom z rozměrů). Akumulační blok je proto vyroben vždy na míru, aby maximálně využil dostupný prostor v dané krbové obestavbě - při zachování potřebných průřezů pro proudění vzduchu kolem krbové vložky - a přitom naakumuloval co nejvíce tepla. Box je z ocelového plechu, opatřený tepelně odolnou černou barvou (stejnou, jaká je použita na krbové vložce), vyplněný vysokoakumulačním materiálem o objemové hmotnosti 3.000 kg/m3 a s osazenými hliníkovými profily pro rychlejší rozvod tepla do akumulačního materiálu. Běžně dosahujeme hmotnosti akumulačního boxu nejméně 200-250 kg (není problém i více), což je nejméně dvojnásobek oproti akumulačním sadám dodávaných standardně výrobci. To také zajistí nejméně dvojnásobek naakumulované tepelné energie, výrazně sníží možnost přetopení prostoru a zajistí dvojnásobnou dobu, kdy následně po dohoření krbu bude prostor ještě příjemně temperován.